Dental Plus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Son Yazılar

20’LİK DİŞ TEDAVİSİ

20’lik dişler, şüphesiz ki gençlik döneminin en sancılı sürecidir. Çünkü bu dişlerin çıkması da çıkmaması da ayrı problem sebebidir. Çıkarken kendine yer açmak için çevresinde bulunan dişlerin üst üste binmesine neden olan 20’lik dişler, çıkmadığında ise gömülü kalarak çeşitli enfeksiyonların yaşanmasına yol açabiliyor.

Üçüncü azı dişleri, bazı durumlarda çıkmayıp diş etinde gömülü kalabiliyor. Bunun nedeni, diş arkındaki yer darlığı sebebiyle dişin, kemik, diş eti ve komşu diş engeline takılabilmesidir. Gömülü kalan diş, bu faktörlerden herhangi birinin ortadan kalkmasından sonra diş eti üzerine çıkabiliyor. Üstelik bu olay her yaşta gerçekleşebiliyor. Çenede gömülü kalan ve dişeti üzerine çıkamayan bu dişler ise, dişin gövdesini saran yumuşak dokularda kistlerin yanı sıra tümörlere kadar ciddi tabloların oluşmasına zemin hazırlayabiliyor.

20’lik dişler, diş çapraşıklaşması probleminin yanı sıra ağız sağlığı bakımından da birtakım sorunlara zemin hazırlayabiliyor. Çenedeki diş diziliminde tam olarak yer alamayan gömülü dişler, diş çevresinde bulunan dokularda enfeksiyonlara neden olabiliyor. Ayrıca diş etlerinde iltihaplanmalara, iltihap kaynaklı ağrılara, diş çürüklerine, ağız açıp kapatmada güçlüğe ve yutkunma zorluğu gibi problemlere zemin hazırlayabiliyor.

Çeşitli sebeplerle dişeti üzerine çıkmadığı fark edilen 20’lik dişlere erken müdahale etmek tedavi açısından büyük önem taşır. Çünkü yaş ilerledikçe çene kemiklerinin esneme oranı azalır. Ayrıca ileri yaş operasyonlarında şişme, ağrı, dudakta uyuşma ve hissizlik gibi birtakım komplikasyonların oluşma ihtimali yükselir.

Diş çıkmaya çalışırken burada birtakım enfeksiyonlar görülebilir. Meydana gelen enfeksiyonlar sonucunda diş etlerinde kızarıklık ya da şişlikler oluşabilir. Bu enfeksiyonların da kötü koku gibi belirtileri olur. Ayrıca sürümünü tamamlamaya çalışan bu dişlerin sebep olduğu baskılar nedeniyle ağrılar da oluşabilir. 20’lik dişler, bu gibi sorunlara yol açmaya başladıysa uzman bir hekim tarafından çekilmelidir. Bunların yanı sıra tekrarlayan diş iltihaplanmaları, diş çürükleri, kist ve tümörler görülüyorsa yine bir uzman desteğine başvurulması gerekir.