Dental Plus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Son Yazılar

GÖMÜLÜ KÖPEK DİŞLERİ

Ağzımızın köşelerinde yer alan ve hem kesme koparma hem de çene hareketlerine rehberlik etme özelliği taşıyan aynı zamanda sağlıklı ve estetik bir gülümsemenin de en önemli unsurlarından olan köpek dişleri normal şartlar altında 12 – 13 yaşlar civarında sürmesini tamamlamaktadır.

Vaktinden önce çekilen süt dişleri, çene darlığı, köpek dişine komşu kesici dişlerin köklerindeki bazı oluşum ve şekil bozuklukları ya da kalıtımsal sebeplerle özellikle üst çenedeki köpek dişleri bazen damak tarafında doğru yer değiştirerek diş etinin içine gömülü şekilde kalabiliyor. Yirmi yaş dişlerinden sonra en fazla gömülü kalma bu dişlerde meydana geliyor ve bu oran toplumda neredeyse %3’e kadar çıkıyor.

Sürmesini tamamlayamayan ve gömülü kalan bu dişler tedavi edilmeme durumunda başta komşu kesici ve küçük azı dişlerinin köklerinin erimesine ve buna bağlı olarak canlılıklarını kaybetmesine yol açabiliyor. Ayrıca bu gömülü dişlerin etrafında kist oluşumu gerçekleşebiliyor. İlerleyen zamanlarda daimi köpek dişinin yerinde duran süt dişinin de düşmesiyle birlikte ön bölgede çok ciddi estetik sorunlar da oluşabiliyor.

Tespit edilen sürme probleminin önlenmesinde ortodonti uzmanı daimi köpek dişlerinin yönünü düzeltmek için süt köpek dişlerinin erken çekimi ya da çene genişletmesi önerebiliyor. Ancak bu yöntemler 11 yaşına kadar daha etkili olduğundan erken teşhis çok büyük önem taşıyor. Erken dönemde yapılacak küçük önleyici tedaviler problemi tam olarak çözemese bile ilerideki tedavinin süresini ve maliyetini düşürebiliyor.

Teşhisin geciktiği ve gömülülüğün şiddetlendiği durumlarda ise röntgen muayenesi ile köpek dişlerinin pozisyonu değerlendiriliyor ve hastanın diğer dişlerinin ve kapanışının durumuna bağlı olarak çoğu zaman küçük cerrahi müdahalelerin ve ortodontik tel tedavisinin yardımıyla gömülü köpek dişlerinin sürmesi ve normal yerlerine alınmaları sağlanabiliyor.