Dental Plus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Son Yazılar

LİNGUAL ORTODONTİK TEDAVİ

Günümüzde ortodontik tedavi denildiğinde akla ilk gelen tel ve şeffaf plak olsa da, dental alanda yapılan yenilik ve gelişmeler sayesinde bu yöntemlere lingual ortodontik tedavi de eklendi.

Bireysel iletişimde dişler dikkat çekiyor. Lingual ortodontik tedavi görünmez diş teli ya da gizli diş teli olarak adlandırılır. Dişlerdeki çapraşıklık, seyreklik gibi problemlerin tedavisinde kullanılan lingual braketler; klasik diş teli tedavisinde olduğu gibi dişlerin ön yüzeyine değil arka kısmına uygulanır. Bu sayede diş bozuklukları en estetik şekilde düzeltilebilir.

Dişlerde oluşabilecek herhangi bir problem de estetik kaygıları yüksek olan kişileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu sebeple ağız ve diş sağlığında ortodontik tedavi oldukça önem taşıyor. Estetik ortodonti alanında yapılan çalışmalar sonucu ağızda görünmeyen yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Lingual ortodontik tedavi ile estetik açıdan sorun yaşayan kişiler dış görünümleri değişmeden tedavi olabilir. Bu teknik sayesinde hasta hayal ettiği düzgün dişlere sahip olabilir.

Lingual ortodontik tedavi yöntemini kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk her yaş grubu yaptırabilir. Tedavi hastanın diş yapısına ve varsa özel taleplerine göre planlanır. Sonrasında kişiye özel braketler hazırlanarak dişlere yerleştirilir. Ayrıca lingual braketler başkaları tarafından fark edilmediği için de hastalar özgürce gülümseyebilir.