Dental Plus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Son Yazılar

ORTODONTİ

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, bireyin alt-üst çenede veya dişlerde bulunan çapraşıklıkların teşhisi beraberinde tedavisiyle de ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Gülüşlerimiz kendimizle özdeşleşen en önemli yanımızdır. Gülüşlerimizle etki bırakmak istiyorsak dişlerimizin güzel bir şekilde konumlanmış olması gerekir. Çapraşık yapıda konumlanan dişler, diş eti problemleriberaberinde erken diş kayıplarına yol açarlar. Çapraşık yapıda bulunan dişler, düzenli fırçalanma işlemine tabii olsalar dahi, ara kısımlarına ulaşılamayacağından yemek artıklarının sebep olduğu çürümelere neden olurlar.

Ortodonti tedavisi bu noktada önem kazanır. Ortodonti aracılığıyla uygunsuz şekilde konum almış dişler, her yaş grubunda tedavi edilir. Diş çapraşıklıklarının altında pek çok sebep yatar. Ancak problemin temelinde iskeletsel problemler yatıyorsa erken yaşlarda gerçekleştirilen ortodonti tedavisi, bireyi istediği sonuca ulaştırır. Çocukların 10 yaşına girmeleriyle birlikte ortodonti gözlemi yapılmalıdır. Bu yaş dönemi, çocukların ağzındaki tüm kalıcı dişlerin çıktığı dönemdir. Bazı problemlerin de önüne geçebilmek adına erken yaşlarda ortodonti muayenesi önem taşır.

Yalnızca çocuklar ya da gençlerde değil, yetişkinlerde de ortodonti tedavisi en kaliteli şekilde uygulanabilmektedir. Ortodontist tarafından muayene edilen birey için en etkili tedavi yöntemleri geliştirilebilir.

Unutmayın; ortodonti bozukluklarının kökeninde kalıtımsal durumlar etkili olsa da, çevresel etkenler de atlanmamalıdır. Beslenme alışkanlıkları gibi kavramları da es geçmemeliyiz.

Ortodonti bozukluklarının temeline indiğimizde; parmak emme alışkanlıkları, ağızdan solunum, biberon-emzik kullanımının uzun süreli olması gibi problemleri görebiliriz.

Ortodonti tedavisi başından son evresine kadar son derece titizlik ve disiplin gösterilmesi gereken tedavi sürecidir.