Dental Plus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Son Yazılar

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ

Çarpık, seyrek ve sıkışık dişlere sahip olan kişiler, dişlerinin görüntüsü nedeniyle mutsuzluk yaşayabiliyor. Bu durum fiziksel ve psikolojik anlamda birtakım sorunlara dahi yol açabiliyor. Özellikle görünümden kaynaklı huzursuzluk ve yeme-konuşmada zorlanma yaşayan çocuklar için, son dönemde geliştirilen Şeffaf Plak Tedavisi, çocukların ortodontik tedaviye olan yaklaşımlarında olumlu etki sağlıyor.

Ortodontik bir tedavi yöntemi olan Şeffaf Plak, çarpık, seyrek ve sıkışık diş problemlerinin tedavisinde uygulanan yepyeni bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. Ortodonti sınırlarını zorlayan ve son dönemde adından teknolojik devrim olarak söz ettiren Şeffaf Plak, diş teli kullanma mecburiyetini ortadan kaldırıyor. Bu tedavi yöntemi, başta çocukların olmak üzere tüm bireylerin daha düzgün dişlere kavuşmalarına olanak sağlıyor.

Şeffaf plak yöntemi uygulanırken, işe hastanın diş kalıbının alınmasıyla başlanır. Alınan diş kalıbı dijitalize edilir ya da dijital ağız içi kamera ile dişlerin görüntüsü çekilir. Bu işlemler sırasında hastalar herhangi bir acı ya da rahatsızlık hissetmez. Ortodonti uzmanı tarafından kaydedilen ve bilgisayara aktarılan görüntülerle özel bir yazılım üzerinde tedavi simülasyonu hazırlanır.

Simülasyon, tedaviyi yürütecek olan ortodonti uzmanı tarafından onaylandıktan sonra, dişlerin kademeli bir şekilde hareketini sağlamak üzere ağza takıldığında görülmeyen ancak dişlere hafif hafif kuvvet uygulayan şeffaf plaklar tatbik edilir. Bazı özel diş hareketlerini elde etmek için dişlerin üzerine yine görünmeyen estetik kompozit çıkıntılar yerleştirilebilir. Ya da bazı form bozukluğu gösteren dişlerin ara yüzeylerinden şekillendirme yapılması gerekebilir. Çarpıklığın şiddetine ve tedavinin gidişatına göre de bu şeffaf plaklar 2-3 haftada bir değiştirilir. Toplam tedavi süresi ise yine bozukluğun şiddeti ve hastanın beklentisine göre değişiklik gösterebilir.

Her yaştan kişiye uygulanabilen Şeffaf Plak yöntemi, özellikle çocuklar için ortodontik tedavide büyük kolaylık sağlıyor. Kişinin ihtiyacına göre hazırlanan bu plak, yemek sırasında ya da özel gün ve zamanlarda rahatlıkla çıkarılıp tekrar takılabiliyor. Plakların yemek sırasında çıkartılabilme imkanı sunması da sabit ortodontik tedavi süresince uyulması gereken beslenme kısıtlamalarını da azaltıyor. Plakların ayrıca ağız ve diş bakımı sırasında da çıkarılabilme gibi bir kolaylığı vardır. Böylece iyi bir bakımla tedavi sırasında oluşabilecek diş ve diş eti problemlerinin de önüne geçilebiliyor.