Dental Plus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Son Yazılar

UYKU APNESİ SORUNUNA ORAL APAREY

Uyku, şüphesiz ki her bireyin yaşamsal ihtiyaçlarından biridir. Ancak bazı kişiler horlama, nefes alamama gibi solunum bozuklukları sebebiyle uyku hijyenini kaybedebiliyor. Horlama ve nefes bozulması gibi sorunlar daha ileriki süreçlerde ise uyku apnesine dönüşebiliyor. Uyku apnesi sendromu nedeniyle bazı insanlar kalitesiz uykuya maruz kalabiliyor.

Uyku sırasında burun ve ağzından soluma sıkıntısı yaşayan hastalar üzerinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanıyor. Alt ve üst çenenin öne alındığı ameliyat da bu tedavi yöntemleri arasında. Çift çene ilerletme cerrahisi olarak adlandırılan bu ameliyat, plastik cerrahi, KBB, bazen de çene cerrahi uzmanları tarafından yapılabiliyor.

Ancak ameliyat tedirginliği yaşayan hastalar nedeniyle uyku apnesi sendromunda daha çok CPAP isimli bir tür cihazın kullanımı tercih ediliyor. Gece boyunca alınacak oksijeni arttırmak amacıyla yüze takılan CPAP cihazı, hastaya ağızdan ya da burundan birleşik basınçlı hava verme görevini üstleniyor. Fakat ağız ve burnu kaplayacak büyüklükteki bir maskeye sahip olan bu cihaz, her hasta tarafından tolere edilemiyor. Ayrıca maskeler hacimleri nedeniyle uzun süre kullanımlarda yüz kemiklerinde bozulmalara sebep olabiliyor. Bunların yanı sıra CPAP cihazı, gece boyunca hastaya hava basarken rahatsız edici sesler çıkarıyor.

CPAP cihazını tolere edemeyen hastalar için, diğer alanlarda olduğu gibi ortodonti uzmanlığı altında da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların en önemlisi ağız içine takılmak üzere yapılan oral apareydir. Alt çeneyi üst çeneden önde tutabilen bu apareyin hazırlanması için hastanın ağız ölçüleri alınıyor. Bir damak türünde olan bu aygıt, alt çeneyi ve oraya bağlı dil dokusunu öne taşıyor ve arka kısımda olan solunum yolunun açılmasını sağlıyor. Uyku apnesi sendromunda oral aparey tedavisi olarak adlandırılan bu uygulama ise apne rahatsızlığında %80 oranında bir başarı imkanı sunuyor.

Oral aparey uygulaması için herhangi bir operasyon gerekmediği gibi genellikle hafif ve orta şiddetli apne gruplarında tercih edilir. Aygıtların birbirinden farklı tipleri ve farklı metodları olsa da hepsi oral aparey olarak adlandırılır. Apareylerin prefabrik seçenekleri mevcut olmakla birlikte özel olarak üretim olanları da bulunuyor. Aparey hazırlanmadan önce hastanın çenesinin ne kadar öne alınacağı tespit ediliyor. Çene öne alınmış pozisyonda iken alt çenenin kalıpları alınıyor ve daha sonra aparey hazırlanıyor. Son olarak hazırlanan aparey hastanın ağzına takılıyor ve hasta ilerleyen süreçte takip ediliyor.